פסיכולוגים מומלציםכאשר מדברים על פסיכולוגים מומלצים ברורות הסיבות וכולן קשורות לתחושת ביטחון, אמון, ומאידך חששות ופחדים טבעיים. התופעה מוכרת גם בשם המלצה על פסיכולוג “מפה לאוזן”.
חשוב להתייחס להמלצה על פסיכולוג לא בצורה עיוורת אלא באחריות ובזהירות. ההמלצה בדרך כלל הינה סובייקטיבית, התרשמותית וככזאת היא נוגעת לנקודת המבט האישית של הממליץ. אנו רוצים או נוטים לקבל המלצות על פסיכולוג כאילו הן אובייקטיביות. לכן, כאשר מקבלים שם של פסיכולוג מומלץ יש לתת “משקל נכון” ולאו דווקא לקבלה או לדחותה.המלצות לפסיכולוגים ניתן למצוא באינטרנט.

פסיכולוגים מומלצים – סוגיות חשובות

מהו המשקל הנכון וכיצד נגיע בסופו של דבר לפסיכולוג מומלץ שהוא גם טוב עבורנו?
שלב חשוב וחיוני בהתמודדות עם המלצה של פסיכולוג הוא התעמקות בהיסטוריה של הפסיכולוג, בותר שלו ובתחומי העבודה שלו.
שאלות רצויות הן למשל:
1. מהיכן אתה יודע או מכיר אותו?
2. מה את/ה יודעים עליו?
3. האם הוא פסיכולוג קליני?
4. האם הפסיכולוג המומלץ מומחה בתחום עבודתו?
ככל שנקבל פרטים רבים יותר, כך ההמלצה תהיה יותר ברת תוקף. מאידך, חוסר בפרטים עלול להטיל ספק באיכות ההמלצה.

חשיבות ההשכלה של פסיכולוגים מומלצים

שאלות הנוגעות לבסיס השכלתו והכשרתו המקצועית של הפסיכולוג המומלץ יובילו לפרטים שיעמיקו את תמונת ההמלצה. חשוב לציין כי מטפלים רבים מכנים עצמם “פסיכותרפיסטים” אולם רק חלקם מורשים להעניק טיפול נפשי מקצועי מעצם מומחיותם המקצועית ולכן חשוב לברר מהי הכשרתם.
אנשים רבים נוטים לחשוב שפסיכולוגיה זהה לרפואה, ולכן שאלה נפוצה על פסיכולוג מומלץ היא: “האם הוא מומחה בבעיה ספציפית?”. זה המקום להבהיר כי התשובה מורכבת; קיים דמיון רב בין פסיכולוגיה קלינית ורפואה, כמו גם שוני. בדומה לרפואה, הכשרת הפסיכולוג הקליני הינה ארוכה ומקיפה (לפחות 6 שנות לימוד), ולאחריה מספר שנות התמחות. כמו-כן, בטיפול פסיכולוגי, כמו בהתערבות רפואית, נדרשת בדיקה חוקרת ויסודית בעת בדיקת המטופל, הערכה אבחנתית (דיאגנוזה) ועיצוב הכיוון, הסגנון והטכניקה הטיפולית.

בשונה מרפואה, הטיפול הפסיכולוגי כפי שמקובל בזרם המרכזי הינו טיפול באדם ולא בהפרעה. מדובר במפגש של שני אנשים – מטפל ומטופל – היוצאים למסע נפשי באמצעות פגישות מסודרות, הסכם טיפולי ובניית אמון.
לפסיכולוג המומלץ צריכה להיות הכשרה רחבה לטפל בקבוצת הגיל של המטופל ובסוג בעיות מהסוג שאובחן אצל המטופל. כמו-כן, מהפסיכולוג המומלץ נדרש ניסיון בטיפול בבעיות דומות ובקיאות, אותה יחוש הפונה החל מהפגישות הראשונות.