פסיכולוגיה

במשך שנים הייתה חלוקה ברורה ו”מפלה” בין גוף האדם לנפש האדם. כאשר אדם סבל מכאבים כלשהם, צינון, לחץ בחזה, כאבי גב… היה ברור שיש צורך לגשת לרופא המשפחה.אך, מה באשר לאדם שסבל מלחץ נפשי בלתי מוסבר?, מלחץ בחזה שלא היה לא גורם פיזי?, מה באשר לאלו שהתמודדו עם מצוקות החיים?, רבים מהם הדחיקו וסבלו לאורך כל חייהם, אחרים ידעו מה הכתובת והתביישו לפנות לעזרה ועוד סיבות כאלה ואחרות.
כיום ברור לכולם שבדומה לרופא המשפחה לגוף ולעיתים גם לנפש, ככה גם נפש האדם צריכה התייחסות במידת הצורך, ואם יש צורך אז פונים אל פסיכולוג. נראה שההבנה הזו שלובה בכל מערכת גוף האדם הן הנפש והן גוף האדם משליכים זה על זה ורפואה מושלמת משני ההיבטים היא היעד.
אצל רבים נתפס הצורך בטיפול נפשי, כמענה לבעיה נפשית או סוג של הפרעה נפשית כמו דיכאון, או חרדה, אך המצב שונה מכך.
טיפול פסיכולוגי הוא כלי לא רק טיפולי, אלא גם להעצמה ושיפור יכולות והיבטים נפשיים שלעיתים לוקים בחסר ועשויים להיות משמעותיים לחיים.
בטחון עצמי לדוגמה, הוא מרכיב שאם הוא לא קיים אצל האדם, הרי שאין בכך הפרעה נפשית מוגדרת, אך לתופעה עשויות להיות השלכות אדירות על האדם בשלבים שונים בחייו, מהחיים החברתיים, מקום העבודה, קשר זוגי ועוד.
טיפול אצל פסיכולוגי חיובי לשיפור הבטחון העצמי, בשלבים הצעירים עשוי לשחרר לא מעט מעצורים ולשנות את איכות חיי המטופל ללא היכר.
בטחון עצמי והיבטים כמו דימוי עצמי חיובי, נראה שאלו היבטים שטעונים שיפור כמעט אצל כל אדם בשלב כזה או אחר בחיים, ויש להקדיש להם תשומת לב רבה.
מעבר לשלבים הללו, הרי שבמקרים קיצוניים יותר בוודאי שיש צורך בפנייה לייעוץ וטיפול, כמו במקרי התקפי חרדה, דכאון והפרעות קשות יותר.
נראה שאחד הגורמים ללא מעט לחצים ושינויים חברתיים שמשפיעים על נפש האדם, הוא האינטרנט, ולעיתים בו מצויים גם הדרך למזור ולסיעו הנפשי.כיום ניתן למצוא מידע רב באינטרנט, באמצעות פורומים מקצועיים, ושירות פסיכולוגי אינטרנטי מקצועי.

Call Now Button